Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու զարգացում
Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգին հանդիսանում է կարևոր հանրային տարածք, որի բարեկարգմամբ 2016 թվականից զբաղվում է Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամը (DDF)՝ հիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի աջակցությամբ։
Դիլիջանի պարանայգու զարգացումն ու քաղաքի առաջին զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոնի ստեղծումը հնարավոր են դարձել Եվրոպական Միության (EU) և Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) աջակցությամբ։ Նրանց աջակցությունը կարևոր դեր ունի ենթակառուցվածքների բարելավման, անվտանգ ակտիվ հանգստի գոտիների ստեղծման և կայուն զբոսաշրջության զարգացման խթանման գործում։
2022 թվականին Դիլիջանի Քաղաքային զբոսայգում տեղի է ունեցել ժամանակակից, բազմաֆունկցիոնալ մարզահրապարակի բացման արարողությունը։ Մարզական համալիրը ներառում է վարժանքների գոտի՝ ուժային մարզումների համար նախատեսված բացօթյա մարզասարքերով, ինչպես նաև բազմաֆունկցիոնալ մարզադաշտ, որը հարմար է խմբային պարապմունքների, մինի ֆուտբոլի, բասկետբոլի և այլ մարզաձևերի համար։
Նախագծի իրականացումը հնարավոր է դարձել Green Rock Management Group-ի աջակցությամբ։
Շուտով զբոսայգում կավարտվի համալիր վերակառուցման հաջորդ փուլը, որի հայեցակարգը մշակվել է հիմնադրամի կողմից՝ համայնքի բնակիչների մասնակցությամբ։
Զբոսայգու վերակառուցման նախագիծը նպատակ ունի ստեղծել ժամանակակից, բարեկարգ և ներառական միջավայր՝ տարբեր օգտատերերի համար։
Զարգացման հայեցակարգի շրջանակում արդեն իրականացվել են հետևյալ աշխատանքները՝
• Քայլուղիների բարեկարգում,
• Մանկական և մարզական ենթակառուցվածքների արդիականացում,
• Տարածքի կանաչապատում,
• Լուսավորության համակարգի արդիականացում։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվում կայուն զարգացման հարցերին զբոսայգում ներդրվել են էկոլոգիական կրթության և աղբի տեսակավորման տարրեր՝ EcoDili ծրագրի շրջանակում։ Պարբերաբար իրականացվում են լճի մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ՝ դրա էկոհամակարգի բարելավման նպատակով։
Ապագայում զբոսայգին կդառնա բազմաֆունկցիոնալ հանրային տարածք, որը կմիավորի տարբեր կարիքներ ունեցող մարդկանց։ Կկատարվի մարզական և մանկական տարածքների արդիականացում, կստեղծվեն՝
• Անտառային դպրոց,
• Յոգայի և մարզասարքերի գոտի,
• Գմբեթաձև կինոթատրոն,
• Սքեյթ-հրապարակ։
Այս նորամուծությունները զբոսայգին կդարձնեն ոչ միայն հանգստի և ժամանցի կենտրոն, այլև՝ մարզանքի, ստեղծագործության և շփման վայր։
Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամի (DDF) կողմից իրականացվող զբոսայգու վերակառուցումը հիմնված է հիմնադրամի առաքելության վրա՝
ստեղծել հարմարավետ և ժամանակակից քաղաքային միջավայր և բարձրացնել կյանքի որակը տարածաշրջանում։
ՆՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Դիլիջանի զարգացման  հիմնադրամը  2016 թվականից սկսեց Դիլիջանի կենտրոնական այգու վերականգնման ու զարգացման ծրագրի իրականացումը: Հիմնադիրները՝ Ռուբեն Վարդանյանն ու Վերոնիկա Զոնաբենդն իրենց գործընկերների հետ միասին այս ընթացքում կատարել են ավելի քան 4 մլն դոլարի ներդրում. այգին բարեկարգվել  է, ստեղծվել են նոր ենթակառուցվածքներ, ինչն էլ իր հերթին խթանել է տեղական բիզնեսն ու ստեղծել նոր աշխատատեղեր:
Հիմա արդեն հիմնադրամը պատրաստ է անցնել այգու ենթակառուցվածքների զարգացման երկրորդ փուլին, որն սկսվելու է ժամանակակից և ներառական մանկական խաղահրապարակի կառուցումից: Հարմարավետ ու ամեն ինչով հագեցած ժամանակակից խաղահրապարակի նախագիծը պատրաստ է,  շինարարության մեկնարկի համար ևս ամեն ինչ պատրաստ է: Դիլիջացիների համար այս կարևոր ծրագրի  իրականացումը կմեկնարի,  հենց որ քաղաքային իշխանությունների կողմից  տրվի  շինարարության թույլատվությունը:

Развитие городского парка Дилижана
Городской парк Дилижана — ключевое общественное пространство, благоустройством которого с 2016 года занимается Фонд развития Дилижана (DDF) при поддержке основателей фонда Рубена Варданяна и Вероники Зонабенд.
Развитие Дилижанского веревочного парка и появление первого в городе информационного туристического центра стало возможным благодаря сотрудничеству с Европейским Союзом (EU) и Немецким обществом по международному сотрудничеству (GIZ). Их вклад способствовал улучшению инфраструктуры, развитию безопасных зон активного отдыха и продвижению устойчивого туризма.
В 2022 году в Городском парке Дилижана состоялось открытие современной универсальной спортивной площадки. Спортивный комплекс включает воркаут-зону с уличными тренажёрами для силовых тренировок, а также многофункциональное поле, предназначенное для групповых занятий и игр в мини-футбол, баскетбол и другие виды спорта.
Реализация проекта стала возможной благодаря поддержке Green Rock Management Group.
В скором будущем в парке завершится следующая стадия комплексной реконструкции, концпецию которой фонд разработал при участии местных жителей.
Проект реконструкции парка направлен на создание современной, благоустроенной и инклюзивной среды для разных категорий пользователей.
В рамках концепции развития уже осуществлены
- благоустройство пешеходных маршрутов,
- обновление спортивной и детской инфраструктуры,
- озеленение,
- модернизация системы освещения.
Особое внимание уделяется вопросам устойчивого развития: в парке внедрены элементы экологического просвещения и сортировки отходов в рамках программы EcoDili. Регулярно проводятся работы по очистке и благоустройству озера, что способствует улучшению его экосистемы.
В будущем парк превратится в общественное пространство, объединяющее людей с разными запросами. Будут модернизированы спортивная и детская площадки, появятся
- лесная школа,
- площадка для йоги и тренажеры,
- купольный кинотеатр,
- скейт-площадка.
Эти нововведения сделают парк не только центром отдыха и развлечений, но и местом для спорта, творчества и общения.
Реконструкция парка Фондом развития Дилижана (DDF) основана на миссии фонда — создание комфортной и современной городской среды, а также повышение качества жизни в регионе.