Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգու զարգացում
Դիլիջանի քաղաքային զբոսայգին հանդիսանում է կարևոր հանրային տարածք, որի բարեկարգմամբ 2016 թվականից զբաղվում է Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամը (DDF)՝ հիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի աջակցությամբ։
Դիլիջանի պարանայգու զարգացումն ու քաղաքի առաջին զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոնի ստեղծումը հնարավոր են դարձել Եվրոպական Միության (EU) և Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) աջակցությամբ։ Նրանց աջակցությունը կարևոր դեր ունի ենթակառուցվածքների բարելավման, անվտանգ ակտիվ հանգստի գոտիների ստեղծման և կայուն զբոսաշրջության զարգացման խթանման գործում։
2022 թվականին Դիլիջանի Քաղաքային զբոսայգում տեղի է ունեցել ժամանակակից, բազմաֆունկցիոնալ մարզահրապարակի բացման արարողությունը։ Մարզական համալիրը ներառում է վարժանքների գոտի՝ ուժային մարզումների համար նախատեսված բացօթյա մարզասարքերով, ինչպես նաև բազմաֆունկցիոնալ մարզադաշտ, որը հարմար է խմբային պարապմունքների, մինի ֆուտբոլի, բասկետբոլի և այլ մարզաձևերի համար։
Նախագծի իրականացումը հնարավոր է դարձել Green Rock Management Group-ի աջակցությամբ։
Շուտով զբոսայգում կավարտվի համալիր վերակառուցման հաջորդ փուլը, որի հայեցակարգը մշակվել է հիմնադրամի կողմից՝ համայնքի բնակիչների մասնակցությամբ։
Զբոսայգու վերակառուցման նախագիծը նպատակ ունի ստեղծել ժամանակակից, բարեկարգ և ներառական միջավայր՝ տարբեր օգտատերերի համար։
Զարգացման հայեցակարգի շրջանակում արդեն իրականացվել են հետևյալ աշխատանքները՝
• Քայլուղիների բարեկարգում,
• Մանկական և մարզական ենթակառուցվածքների արդիականացում,
• Տարածքի կանաչապատում,
• Լուսավորության համակարգի արդիականացում։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվում կայուն զարգացման հարցերին զբոսայգում ներդրվել են էկոլոգիական կրթության և աղբի տեսակավորման տարրեր՝ EcoDili ծրագրի շրջանակում։ Պարբերաբար իրականացվում են լճի մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ՝ դրա էկոհամակարգի բարելավման նպատակով։
Ապագայում զբոսայգին կդառնա բազմաֆունկցիոնալ հանրային տարածք, որը կմիավորի տարբեր կարիքներ ունեցող մարդկանց։ Կկատարվի մարզական և մանկական տարածքների արդիականացում, կստեղծվեն՝
• Անտառային դպրոց,
• Յոգայի և մարզասարքերի գոտի,
• Գմբեթաձև կինոթատրոն,
• Սքեյթ-հրապարակ։
Այս նորամուծությունները զբոսայգին կդարձնեն ոչ միայն հանգստի և ժամանցի կենտրոն, այլև՝ մարզանքի, ստեղծագործության և շփման վայր։
Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամի (DDF) կողմից իրականացվող զբոսայգու վերակառուցումը հիմնված է հիմնադրամի առաքելության վրա՝
ստեղծել հարմարավետ և ժամանակակից քաղաքային միջավայր և բարձրացնել կյանքի որակը տարածաշրջանում։
ՆՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Դիլիջանի զարգացման  հիմնադրամը  2016 թվականից սկսեց Դիլիջանի կենտրոնական այգու վերականգնման ու զարգացման ծրագրի իրականացումը: Հիմնադիրները՝ Ռուբեն Վարդանյանն ու Վերոնիկա Զոնաբենդն իրենց գործընկերների հետ միասին այս ընթացքում կատարել են ավելի քան 4 մլն դոլարի ներդրում. այգին բարեկարգվել  է, ստեղծվել են նոր ենթակառուցվածքներ, ինչն էլ իր հերթին խթանել է տեղական բիզնեսն ու ստեղծել նոր աշխատատեղեր:
Հիմա արդեն հիմնադրամը պատրաստ է անցնել այգու ենթակառուցվածքների զարգացման երկրորդ փուլին, որն սկսվելու է ժամանակակից և ներառական մանկական խաղահրապարակի կառուցումից: Հարմարավետ ու ամեն ինչով հագեցած ժամանակակից խաղահրապարակի նախագիծը պատրաստ է,  շինարարության մեկնարկի համար ևս ամեն ինչ պատրաստ է: Դիլիջացիների համար այս կարևոր ծրագրի  իրականացումը կմեկնարի,  հենց որ քաղաքային իշխանությունների կողմից  տրվի  շինարարության թույլատվությունը:

Territorial development
Dilijan City Park is a key public space, the improvement of which has been carried out since 2016 by the Dilijan Development Foundation (DDF) with the support of the foundation’s co-founders Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend.
The development of the Dilijan Rope Park and the establishment of the city’s first Tourist Information Center became possible thanks to the support of the European Union (EU) and the German Agency for International Cooperation (GIZ). Their contribution played an important role in improving infrastructure, creating safe active recreation zones, and promoting sustainable tourism in the region.
In 2022, a modern, multifunctional sports ground was inaugurated in Dilijan’s City Park. The sports complex includes a workout zone equipped with outdoor fitness machines for strength training, as well as a multi-purpose sports field suitable for group activities and games such as mini-football, basketball, and other sports.
The implementation of the project was made possible with the support of Green Rock Management Group.
Soon, the next stage of the park’s comprehensive reconstruction will be completed. The concept for this stage was developed by the foundation in collaboration with residents.
asset
The park’s reconstruction project aims to create a modern, well-maintained, and inclusive environment for a wide range of users.
As part of the development concept, the following improvements have already been made:
• Renovation of pedestrian routes,
• Upgrading of sports and children’s infrastructure,
• Landscaping and greening of the area,
• Modernization of the lighting system.
Particular attention is being paid to sustainable development. The park now features elements of environmental education and waste sorting, implemented through the EcoDili program. Regular cleaning and maintenance of the lake are also carried out, contributing to the improvement of its ecosystem.
In the future, the park will become a multifunctional public space that brings together people with diverse interests. Planned upgrades include:
Renovated sports and children’s playgrounds,
• A forest school,
• A yoga and fitness area,
• A dome cinema,
• A skate park.
These innovations will transform the park into not only a center for relaxation and entertainment, but also a place for sports, creativity, and social interaction.
The park’s reconstruction, led by the Dilijan Development Foundation (DDF), is grounded in the foundation’s mission — to create a comfortable and modern urban environment and to enhance the quality of life in the region.