Դիլիջանի համայնքային կենտրոն (DCC)
Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը (ԴՀԿ) գտնվում է Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում և հիմնադրվել է 2014թ․-ին բարերարներ Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից։
2020թ․-ին ԴՀԿ-ը ձեռք է բերել հասարակական կազմակերպության կազմակերպակաիրավական կարգավիճակ՝ «Դիլիջանի համայնքային կենտրոն» հասարակական կազմակերպություն (ՀԿ), որի հիմնադիր անդամներն են «Սքոլաե Մունդի Արմենիա» բարեգործական հիմնադրամը, «Հայաստանի Զարգացման Նախաձեռնություններ» բարեգործական հիմնադրամը, Դիլիջանի միջազգային դպրոցը (UWC Dilijan International School):
2021թ․-ին ԴՀԿ-ը դարձել է «Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալ»-ի մեծահասկաների ուսումնառության կենտրոն (ՄՈՒԿ) Հայաստանում՝ հայտնելով իր պատրաստակամությունը համագործակցելու մեծահասակների ոչ ֆորմալ կրթության ոլորտում։
Սոցիալական պատասխանատվություն
2022-2025թթ․ Դիլիջան համայնքի Աղավնավանք գյուղական բնակավայրում ԴՀԿ կողմից ստեղծվել և գործել է առաջին մասնաճյուղը՝ ՀՀ Տավուշի մարզի մարզպետարանի հետ համագործակցությամբ։
2023թ․-ին ԴՀԿ-ը, համագործակցելով ՀՀ Սյունիքի մարզի Տաթևի համայնքապետարանի հետ հիմնել է իր երկրորդ մասնաճյուղը Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքի Հալիձոր գյուղական բնակավայրում։ Տաթևի համայնքային կենտրոնը հիմնվել և գործում է «Ռուբեն Վարդանյան» հիմնադրամի աջակցությամբ։
Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը գիտելիքի փարոս է, դրական փոփոխությունների դարբնոց, որի հյուրընկալ, աջակցող ու ներառող միջավայրի շնորհիվ յուրաքանչյուր ոք իրեն զգում է գնահատված ու հարգված, ունի սեփական ներուժը բացահայտելու և այն իր անձնական և մասնագիտական աճի, ինչպես նաև համայնքի զարգացմանն ուղղելու հնարավորություն՝ այսպիսով նպաստելով ակտիվ համայնքի ձևավորմանը։
Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի առաքելությունն է ձևավորել գիտելիքահեն, մասնակցային, ներառական և ակտիվ համայնք՝ հզորացնելով համայնքի ներուժը և խրախուսելով ցկյանս ուսուցումը։

Дилижанский общинный центр (DCC)
Дилижанский общинный центр (DCC) расположен в городе Дилижан, Тавушская область, и был основан в 2014 году филантропами Рубеном Варданяном и Вероникой Зонабенд.
В 2020 году DCC получил юридический статус негосударственной организации (НПО) под названием «Дилижанский общинный центр». Учредителями организации являются Благотворительный фонд Scholae Mundi Armenia, Фонд «Инициативы по развитию Армении» (IDeA) и Международная школа UWC Dilijan.
В 2021 году DCC стал одним из Центров обучения взрослых (ALC) DVV International в Армении,укрепив своё сотрудничество в области неформального образования взрослых.
С 2022 по 2025 годы DCC открыл и в сотрудничестве с Тавушской областной администрацией успешно развивал первый филиал в селе Агавнаванк (община Дилижан).
В 2023 году DCC совместно с муниципалитетом Татев (Сюникская область) открыл второй филиал в селе Халидзор. Татевский общинный центр создан и успешно функционирует при поддержке Фонда Рубена Варданяна.
Дилижанский общинный центр является ярким маяком знаний и движущей силой позитивных изменений. Он обеспечивает теплую и дружелюбную атмосферу, служа инклюзивным центром, где каждый ценится, уважается и поощряется к раскрытию своего потенциала для личностного, профессионального и общественного развития, способствуя тем самым формированию активного сообщества.
Миссия Дилижанский общинный центра (DCC) заключается в формировании сообщества, основанного на знаниях, участии, инклюзивности и активности, посредством раскрытия местного потенциала и вдохновения на обучение на протяжении всей жизни.