Դիլիջանի համայնքային կենտրոն (DCC)
Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը (ԴՀԿ) գտնվում է Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում և հիմնադրվել է 2014թ․-ին բարերարներ Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից։
2020թ․-ին ԴՀԿ-ը ձեռք է բերել հասարակական կազմակերպության կազմակերպակաիրավական կարգավիճակ՝ «Դիլիջանի համայնքային կենտրոն» հասարակական կազմակերպություն (ՀԿ), որի հիմնադիր անդամներն են «Սքոլաե Մունդի Արմենիա» բարեգործական հիմնադրամը, «Հայաստանի Զարգացման Նախաձեռնություններ» բարեգործական հիմնադրամը, Դիլիջանի միջազգային դպրոցը (UWC Dilijan International School):
2021թ․-ին ԴՀԿ-ը դարձել է «Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալ»-ի մեծահասկաների ուսումնառության կենտրոն (ՄՈՒԿ) Հայաստանում՝ հայտնելով իր պատրաստակամությունը համագործակցելու մեծահասակների ոչ ֆորմալ կրթության ոլորտում։
Սոցիալական պատասխանատվություն
2022-2025թթ․ Դիլիջան համայնքի Աղավնավանք գյուղական բնակավայրում ԴՀԿ կողմից ստեղծվել և գործել է առաջին մասնաճյուղը՝ ՀՀ Տավուշի մարզի մարզպետարանի հետ համագործակցությամբ։
2023թ․-ին ԴՀԿ-ը, համագործակցելով ՀՀ Սյունիքի մարզի Տաթևի համայնքապետարանի հետ հիմնել է իր երկրորդ մասնաճյուղը Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքի Հալիձոր գյուղական բնակավայրում։ Տաթևի համայնքային կենտրոնը հիմնվել և գործում է «Ռուբեն Վարդանյան» հիմնադրամի աջակցությամբ։
Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը գիտելիքի փարոս է, դրական փոփոխությունների դարբնոց, որի հյուրընկալ, աջակցող ու ներառող միջավայրի շնորհիվ յուրաքանչյուր ոք իրեն զգում է գնահատված ու հարգված, ունի սեփական ներուժը բացահայտելու և այն իր անձնական և մասնագիտական աճի, ինչպես նաև համայնքի զարգացմանն ուղղելու հնարավորություն՝ այսպիսով նպաստելով ակտիվ համայնքի ձևավորմանը։
Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի առաքելությունն է ձևավորել գիտելիքահեն, մասնակցային, ներառական և ակտիվ համայնք՝ հզորացնելով համայնքի ներուժը և խրախուսելով ցկյանս ուսուցումը։

The Dilijan Community Center (DCC) is located in the town of Dilijan, Tavush region, and was established in 2014 by philanthropists Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend.
In 2020, the DCC obtained the legal status of a non-governmental organization (NGO) under the name, “Dilijan Community Center” NGO. Its founding members are the Scholae Mundi Armenia Charitable Foundation, the Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation, and UWC Dilijan International School.
In 2021, the DCC became an Adult Learning Center (ALC) of DVV International in Armenia, expressing its commitment to collaborate in the field of non-formal adult education.
From 2022 to 2025, the DCC established and operated its first branch in the village of Aghavnavank, Dilijan community, in cooperation with the Tavush Regional Administration.
In 2023, the DCC, in partnership with the Tatev Municipality of the Syunik region, founded its second branch in the village of Halidzor. The Tatev Community Center was established and operates with the support of the Ruben Vardanyan Foundation.
The Dilijan Community Center is a shining beacon of knowledge, and a driving force for positive change. It provides a warm and welcoming environment, serving as an inclusive hub where everyone is valued, respected, and encouraged to reach their full potential for personal and professional development, as well as community development, thus fostering an active community.
The mission of the Dilijan Community Center (DCC) is to shape a knowledge-based, participatory, inclusive, and active community by empowering local potential, and inspiring lifelong learning.